Przejdź do głównej treści
Rankingi

Rankingi · 12 min czytania

Które polskie wody mineralne poleca AI? Ranking dziesięciu marek

TL;DR

Na pytania o polskie wody mineralne sztuczna inteligencja wymienia Muszyniankę w niemal dziewięciu odpowiedziach na dziesięć, i jest to największa przewaga lidera, jaką zmierzyliśmy w jakiejkolwiek kategorii. Druga Piwniczanka ma o jedną czwartą mniej wzmianek, a dalej stawka szybko się rozrzedza. Pomiar objął dziewięć pytań zakupowych, cztery platformy i 432 odpowiedzi. Ranking mierzy obecność w odpowiedziach, nie jakość wody.

Jak dobrano marki do zestawienia?

Zestawienie obejmuje marki naturalnych wód mineralnych butelkowanych w Polsce, dostępne w handlu detalicznym o zasięgu ogólnopolskim.

Świadomie wykluczono:

  • wody źródlane i stołowe, bo to inna kategoria prawna z innym progiem mineralizacji
  • wody smakowe i napoje na bazie wody
  • marki własne sieci handlowych
  • serwisy abonamentowej dostawy wody do domu i biura, bo sprzedają usługę, nie markę wody
  • wody importowane, mimo że część z nich jest w odpowiedziach bardzo widoczna

Roster wymagał ręcznego czyszczenia. Automatyczne rozpoznawanie podmiotów przypisało do tej kategorii cukiernię o nazwie zbliżonej do jednej z marek wód oraz serwis dostawy jedzenia jako markę wody. Obie pozycje usunięto. Rozdzielono też sześć różnych podmiotów, które mają w nazwie słowo „Muszyna", bo to nazwa uzdrowiska, a nie jednej marki.

Podstawa: pomiar własny Aventium, dziewięć pytań zakupowych, cztery platformy AI, 07 do 16.09.2026.

Które wody pojawiają się w odpowiedziach AI najczęściej?

Muszynianka jest wymieniana w 87 procentach odpowiedzi i to nie jest przewaga, tylko dominacja kategorii. Druga w kolejności Piwniczanka ma o dziewięćdziesiąt wzmianek mniej.

Czy w tej kategorii jest w ogóle miejsce na drugiego gracza?

Wykres słupkowy udziału dziesięciu polskich marek wód mineralnych we wzmiankach AI. Muszynianka 87,3 procent, Piwniczanka 66,4, Cisowianka 52,8, Kryniczanka 48,8, Staropolanka 42,4, Cechini Muszyna 28,5, Nałęczowianka 27,1, Kinga Pienińska 25,0, Magnesia 21,1, Muszyna Zdrój 9,0.
Muszynianka jest wymieniana w niemal dziewięciu odpowiedziach na dziesięć, a druga w kolejności Piwniczanka ma o dziewięćdziesiąt wzmianek mniej: to największa przewaga lidera, jaką zmierzyliśmy w jakiejkolwiek kategorii.
#MarkaOdpowiedzi ze wzmiankąUdziałPytań z 9
1Muszynianka37787,3%9
2Piwniczanka28766,4%9
3Cisowianka22852,8%8
4Kryniczanka21148,8%9
5Staropolanka18342,4%9
6Cechini Muszyna12328,5%9
7Nałęczowianka11727,1%7
8Kinga Pienińska10825,0%7
9Magnesia9121,1%8
10Muszyna Zdrój399,0%9

Udział to odsetek odpowiedzi, w których marka została wymieniona, z 432 zebranych. Pomiar własny Aventium, dziewięć pytań, cztery platformy, 07 do 16.09.2026.

Co z tego wynika:

  • Siedem marek pojawia się we wszystkich dziewięciu pytaniach, czyli modele kojarzą je z całą kategorią, a nie z jej wycinkiem. Trzy pozostałe są przypisane do konkretnych tematów.
  • Środek stawki jest gęsty. Cechini, Nałęczowiankę i Kingę Pienińską dzieli piętnaście wzmianek na 432 odpowiedzi, więc ich kolejność w kolejnym pomiarze może się zamienić.
  • Muszyna Zdrój odstaje od reszty trzykrotnie, mimo że pojawia się we wszystkich dziewięciu pytaniach. Widoczność szeroka, ale bardzo płytka.

Dlaczego wyniki różnią się między platformami?

Ta sama marka potrafi mieć dwadzieścia jeden wzmianek na jednej platformie i jedną na drugiej. Muszyna Zdrój pojawia się w Perplexity dwadzieścia jeden razy, a w ChatGPT raz na sto osiem odpowiedzi.

Czy wystarczy sprawdzić jedną platformę, żeby wiedzieć, jak się jest widocznym?

Wykres kolumnowy pięciu najczęściej wymienianych marek wód mineralnych na każdym z czterech silników AI. Muszynianka prowadzi na wszystkich czterech, Cechini Muszyna wchodzi do pierwszej piątki wyłącznie w Google AI Mode z 58 wzmiankami.
Ta sama marka potrafi mieć dwadzieścia jeden wzmianek na jednej platformie i jedną na drugiej: kto sprawdza swoją widoczność w jednym narzędziu, ogląda jedną czwartą obrazu.
MarkaChatGPTPerplexityAI OverviewsAI Mode
Muszynianka1039479101
Piwniczanka77637077
Cisowianka49416177
Kryniczanka66694036
Staropolanka64511850
Cechini Muszyna23202258
Nałęczowianka40292226
Kinga Pienińska24163038
Magnesia8192737
Muszyna Zdrój12189

Liczba odpowiedzi ze wzmianką na każdej z platform, po 108 odpowiedzi na platformę. Pomiar własny Aventium, 07 do 16.09.2026.

Co z tego wynika:

  • Cechini Muszyna ma niemal połowę swojej widoczności w jednej platformie. 58 wzmianek z Google AI Mode wobec 20 do 23 w każdej z pozostałych trzech. To najbardziej jednonogi profil w stawce i oznacza, że wynik tej marki zależy od jednego dostawcy.
  • Kryniczanka i Cisowianka zachowują się odwrotnie. Pierwsza jest silna w ChatGPT i Perplexity, słaba w obu produktach Google. Druga dokładnie na odwrót, z najlepszym wynikiem w AI Mode.
  • Muszyna Zdrój praktycznie nie istnieje w ChatGPT. Jedna wzmianka na sto osiem odpowiedzi, przy dwudziestu jeden w Perplexity.
  • Staropolanka ma najsłabszy wynik w Google AI Overviews z całej piątki czołowej, 18 wzmianek wobec 64 w ChatGPT.

Czy AI daje tę samą odpowiedź każdego dnia?

Lider jest stabilny, reszta stawki nie. Muszynianka od ósmego września nie spadła poniżej 86 procent, ale czwarte i piąte miejsce zamieniało się między Kryniczanką a Staropolanką czterokrotnie w ciągu dziesięciu dni.

Jak bardzo zmienia się odpowiedź z dnia na dzień?

Wykres słupkowy widoczności marki Cechini Muszyna w kolejnych dziesięciu dniach pomiaru, od 19,4 do 47,2 procent odpowiedzi.
Lider trzyma się stabilnie powyżej 86 procent, ale poniżej podium ta sama marka potrafi w ciągu dziesięciu dni wahać się ponaddwukrotnie: jednodniowy pomiar w tej kategorii nie mówi nic.
DataMuszyniankaPiwniczankaCisowiankaKryniczankaStaropolankaCechini
07.0974,1%53,7%42,6%43,5%44,4%21,3%
08.0991,7%61,1%55,6%36,1%27,8%25,0%
09.0994,4%61,1%50,0%33,3%41,7%33,3%
10.0991,7%63,9%58,3%47,2%38,9%19,4%
11.0991,7%75,0%47,2%52,8%52,8%36,1%
12.0991,7%66,7%63,9%61,1%41,7%36,1%
13.0994,4%86,1%61,1%55,6%41,7%47,2%
14.0994,4%83,3%58,3%61,1%47,2%25,0%
15.0986,1%63,9%55,6%50,0%44,4%22,2%
16.0988,9%75,0%55,6%58,3%38,9%33,3%

Odsetek odpowiedzi z danego dnia, w których marka została wymieniona. Pierwszy dzień obejmuje trzy przebiegi pomiarowe, pozostałe po jednym. Pomiar własny Aventium, 07 do 16.09.2026.

Co z tego wynika:

  • Cechini Muszyna jest najbardziej zmienną marką w zestawieniu. Od 19,4 procent dziesiątego września do 47,2 procent trzynastego, czyli dwuipółkrotna różnica w cztery dni. Przy takiej zmienności pojedyncze sprawdzenie nie mówi nic o pozycji marki.
  • Czwarte i piąte miejsce nie jest rozstrzygnięte. Kryniczanka wyprzedzała Staropolankę w sześciu dniach, Staropolanka Kryniczankę w trzech, raz był remis. W pełnym oknie różnica to 28 wzmianek na 432 odpowiedzi.
  • Pierwszy dzień wygląda inaczej niż reszta okna dla wszystkich marek naraz. To sugeruje, że pomiar potrzebuje kilku dni, zanim liczby się ustabilizują, i że okno krótsze niż tydzień dałoby inny obraz.

To jest powód, dla którego pojedyncze sprawdzenie w ChatGPT niczego nie mierzy. Zadając to samo pytanie w dwóch różnych dniach, dostanie się dwie różne listy, obie prawdziwe.

Dziesięć marek z bliska

Muszynianka

Strona marki: muszynianka.pl

Lider kategorii z bardzo dużym marginesem: 377 wzmianek na 432 odpowiedzi. Obecna we wszystkich dziewięciu pytaniach i na wszystkich czterech platformach, ani razu nie spadła poniżej 74 procent w żadnym dniu pomiaru.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
87,3%1039479101387

Co widać w danych: jedyna marka, która przekracza 79 wzmianek w Google AI Overviews, czyli w najtrudniejszej platformie. Do tego zdecydowanie najwięcej cytowań własnych domen w kategorii, licząc dwie domeny marki łącznie.

Piwniczanka

Strona marki: piwniczanka.pl

Drugie miejsce z 287 wzmiankami, obecność we wszystkich dziewięciu pytaniach.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
66,4%77637077103

Co widać w danych: najbardziej równy rozkład platformowy w całej stawce, od 63 do 77 wzmianek na każdej. Marka jest wymieniana niemal trzykrotnie częściej, niż cytowana jest jej strona.

Cisowianka

Strona marki: cisowianka.pl

Trzecie miejsce z 228 wzmiankami, przy praktycznie zerowej obecności własnej domeny w źródłach.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
52,8%49416177poniżej progu pomiaru

Co widać w danych: najciekawszy przypadek w zestawieniu. Marka jest wymieniana w co drugiej odpowiedzi, a jej strona nie mieści się nawet w pierwszej sześćdziesiątce cytowanych domen. Widoczność stoi tu w całości na cudzych treściach. Jedyna z czołowej piątki nieobecna w jednym z dziewięciu pytań.

Kryniczanka

Strona marki: kryniczanka.pl

Czwarte miejsce z 211 wzmiankami, obecność we wszystkich dziewięciu pytaniach.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
48,8%66694036182

Co widać w danych: wyraźna przewaga ChatGPT i Perplexity nad obydwoma produktami Google, 135 wzmianek wobec 76. Trzecia w kategorii pod względem cytowań domeny.

Staropolanka

Strona marki: staropolanka.pl

Piąte miejsce ze 183 wzmiankami, obecność we wszystkich dziewięciu pytaniach.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
42,4%64511850180

Co widać w danych: silna w trzech platformach, dramatycznie słabsza w Google AI Overviews, gdzie ma 18 wzmianek wobec 64 w ChatGPT. To największy rozstęp platformowy w czołowej piątce.

Cechini Muszyna

Strona marki: cechini-muszyna.pl

Szóste miejsce ze 123 wzmiankami i obecnością we wszystkich dziewięciu pytaniach, co udaje się tylko siedmiu markom z dziesięciu.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
28,5%2320225873

Co widać w danych: widoczność opiera się na jednej platformie. Google AI Mode daje 58 wzmianek, pozostałe trzy razem 65. Jedna wzmianka na 48 odpowiedzi w pytaniu o zawartość magnezu, w którym Magnesia zbiera 35 odpowiedzi na 48. Do tego najbardziej zmienny wynik dzienny w całym zestawieniu.

Nałęczowianka

Strona marki: naleczowianka.pl

Siódme miejsce ze 117 wzmiankami, obecna w siedmiu pytaniach z dziewięciu.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
27,1%40292226poniżej progu pomiaru

Co widać w danych: rozkład równy, ale na niskim poziomie. Marka nie pojawia się w dwóch pytaniach z dziewięciu, w tym w pytaniu o wody dla sportowców, gdzie ma zero wzmianek na 48.

Kinga Pienińska

Ósme miejsce ze 108 wzmiankami, obecna w siedmiu pytaniach z dziewięciu.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
25,0%24163038poniżej progu pomiaru

Co widać w danych: najsłabsza w Perplexity, najsilniejsza w AI Mode. Podobnie jak Cisowianka, widoczność stoi w całości na cudzych treściach.

Magnesia

Strona marki: magnesia.pl

Dziewiąte miejsce z 91 wzmiankami, ale z jedną cechą, której nie ma nikt inny w tej stawce.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
21,1%8192737poniżej progu pomiaru

Co widać w danych: marka o niskim wyniku ogólnym, która wygrywa jedno konkretne pytanie. W pytaniu o najwyższą zawartość magnezu ma 35 odpowiedzi na 48, czyli 73 procent, przy ośmiu wzmiankach w całym ChatGPT. To wzorzec przypisania marki do jednej cechy, nie do całej kategorii.

Muszyna Zdrój

Dziesiąte miejsce z 39 wzmiankami, obecne we wszystkich dziewięciu pytaniach, ale bardzo płytko.

UdziałChatGPTPerplexityAI OverviewsAI ModeCytowania domeny
9,0%12189poniżej progu pomiaru

Co widać w danych: jedna wzmianka w ChatGPT na 108 odpowiedzi, przy dwudziestu jeden w Perplexity. Jedna z sześciu marek z Muszyny w rosterze, co utrudnia modelom rozróżnianie ich między sobą.

Co odróżnia marki widoczne od niewidocznych?

W tej kategorii odpowiedź modelu stoi na cudzych rankingach, nie na stronach producentów. Na siedem najczęściej cytowanych domen ani jedna nie należy do marki wody. Najczęściej cytowanym źródłem w całej kategorii jest blog dietetyczny.

Czy własna strona marki wody w ogóle trafia do odpowiedzi AI?

#DomenaTypCytowaniaUdział odpowiedzi
1dietetykanienazarty.plblog specjalistyczny67140,4%
2wodadlafirmy.plserwis branżowy83335,9%
3mapawodmineralnych.plserwis tematyczny58927,8%
4wodamoda.plserwis branżowy52625,6%
5wodazneta.plserwis branżowy45824,9%
6centrumrespo.plserwis dietetyczny34621,8%
7woda-lecznicza.plserwis branżowy43120,7%

Domeny najczęściej cytowane w odpowiedziach na pytania bez nazw marek, całe badanie kategorii. Pomiar własny Aventium, 07 do 16.09.2026.

Co z tego wynika:

  • Pierwsza domena marki z tego zestawienia pojawia się dopiero na dwudziestym pierwszym miejscu, z pięciokrotnie mniejszą liczbą cytowań niż lider listy źródeł.
  • Pięć z dziesięciu marek w rankingu nie ma swojej domeny w pierwszej sześćdziesiątce cytowanych źródeł, a mimo to są wymieniane w co czwartej albo co drugiej odpowiedzi.
  • Czternaście z szesnastu najczęściej cytowanych domen publikuje rankingi albo przewodniki. Modele budują odpowiedź z zestawień, nie z opisów produktów na stronach marek.

To odwraca zwykłą intuicję. W tej kategorii pisanie treści na własnej stronie ma mniejsze przełożenie na widoczność niż obecność w cudzych zestawieniach. Marka, która nie znajdzie się na liście publikowanej przez serwis dietetyczny albo tematyczny, będzie miała trudność z pojawieniem się w odpowiedzi, niezależnie od tego, co napisze u siebie. W drugiej kategorii, którą mierzyliśmy w tym samym oknie, jest dokładnie odwrotnie: w rankingu polskich marek garniturów sześć z siedmiu najczęściej cytowanych domen należy do samych marek.

Czego to zestawienie nie pokazuje?

Ranking mierzy jak często marka pojawia się w odpowiedziach AI na pytania zakupowe. Nie mierzy:

  • jakości wody, smaku ani składu mineralnego
  • wpływu na zdrowie, i celowo nie formułujemy takich twierdzeń, bo pomiar widoczności nie jest do tego narzędziem
  • ceny ani dostępności w sklepach
  • wielkości producenta ani udziału w rynku

Cztery zastrzeżenia, które trzeba znać, czytając tabelę:

  1. Zestawienie obejmuje wyłącznie marki polskie i wyłącznie wody mineralne. Wody importowane, źródlane i stołowe są poza zakresem, mimo że część z nich jest w odpowiedziach widoczna.
  2. Jedno z dziewięciu pytań zawiera nazwę marki w treści, więc gwarantuje jej wzmiankę. Wpływ policzyliśmy i podajemy w sekcji ósmej.
  3. Czwarte i piąte miejsce nie jest rozstrzygnięte, co pokazujemy w sekcji dziesiątej.
  4. Jedno pytanie zostało z pomiaru usunięte, bo zwracało wyłącznie dwie marki wymienione w jego treści. Uzasadnienie w metodyce.

Metodyka

1. Jak dobrano marki

Kryterium: marka naturalnej wody mineralnej butelkowanej w Polsce, dostępna w handlu detalicznym o zasięgu ogólnopolskim. Wyłączono wody źródlane i stołowe, smakowe, marki własne sieci, serwisy dostawy oraz wody importowane. Pełna lista wyłączeń w sekcji siódmej.

Roster wymagał ręcznego czyszczenia: usunięto dwa podmioty błędnie rozpoznane jako marki wód i rozdzielono sześć różnych podmiotów z nazwą uzdrowiska w nazwie własnej.

2. Pytania

Dziewięć pytań, w brzmieniu dosłownym, zadawanych codziennie:

  1. Najlepsze polskie wody mineralne ranking 2026
  2. Najlepsze wody mineralne z Polski do picia
  3. Polskie wody mineralne premium, które warto spróbować
  4. Polskie wody mineralne premium vs importowane ranking
  5. Top wody mineralne dla sportowców i aktywnych osób
  6. Najlepsze wody mineralne dla zdrowia i odchudzania
  7. Która mineralna woda ma najwyższą zawartość magnezu
  8. Polskie wody mineralne w opakowaniu ekologicznym ranking
  9. Porównanie cen wód mineralnych Muszynianka vs konkurencja

Pytanie dziewiąte zawiera nazwę marki, co gwarantuje jej wzmiankę. Zostawiliśmy je, bo dotyczy realnego zachowania kupujących, którzy porównują do lidera kategorii, ale jego wpływ policzyliśmy i podaliśmy osobno.

Jedno pytanie zostało usunięte po zebraniu danych: „Woda mineralna Piwniczanka czy Staropolanka, która lepsza". W trzydziestu z trzydziestu dwóch odpowiedzi modele wymieniały dokładnie te dwie marki i nikogo więcej, więc pytanie podbijało je o po trzydzieści wzmianek każdą. Jego zdjęcie zmieniło kolejność: Cisowianka przesunęła się z czwartego miejsca na trzecie. Podajemy to, bo pokazuje, jak bardzo dobór pytań wpływa na wynik rankingu.

3. Pomiar

Cztery platformy (ChatGPT, Perplexity, Google AI Overviews, Google AI Mode) x dziewięć pytań x dwanaście przebiegów = 432 odpowiedzi. Okno pomiaru: 7 do 16 września 2026, dziesięć dni. Pierwszego dnia wykonano trzy przebiegi, w pozostałych po jednym. Lokalizacja: Polska. Pytania zadawane po polsku.

4. Jak liczymy

Wzmianka to wymienienie nazwy marki w treści odpowiedzi. Udział to odsetek odpowiedzi, w których marka została wymieniona, liczony z całej puli zebranych odpowiedzi. Cytowanie to sięgnięcie przez model po stronę z danej domeny jako źródło. Wzmianka i cytowanie to dwie różne rzeczy.

Warianty zapisu tej samej nazwy scalono ręcznie, także wtedy, gdy różniły się kolejnością słów. Marki o podobnych nazwach rozdzielono, w tym sześć podmiotów z nazwą uzdrowiska w nazwie własnej.

5. Źródła i ograniczenia

Wszystkie liczby pochodzą z pomiaru własnego Aventium, wykonanego systemem analitycznym Aventium na własnym zestawie pytań. Nie korzystamy z danych deklarowanych przez producentów ani z rankingów zewnętrznych.

Ograniczenia: okno pomiaru obejmuje dziesięć dni. Odpowiedzi modeli zmieniają się z dnia na dzień, co pokazujemy w sekcji dziesiątej. Pomiar dotyczy wyłącznie języka polskiego i lokalizacji Polska. W 32 z 432 odpowiedzi modele nie wymieniły żadnej marki, z czego 26 przypada na Google AI Overviews. Jednego dnia ta platforma nie zwróciła żadnej marki w żadnym z dziewięciu pytań, co wygląda na przerwę w zbieraniu danych, a nie na realny wynik.

6. Jak powstał ten materiał

Dane zebrał i przetworzył system analityczny Aventium. Zliczenia i wykresy powstały skryptami działającymi na zmierzonych liczbach, nie przez model generatywny. Narzędzia AI wykorzystano do napisania tych skryptów, do przetworzenia danych i do przygotowania roboczych wersji tekstu.

Tekst przeczytałem i zredagowałem w całości, sprawdziłem każdą liczbę względem danych źródłowych i biorę za ten materiał odpowiedzialność redakcyjną. Mateusz Górski, Aventium.

Jak samodzielnie zmierzyć widoczność własnej marki w AI, opisuje poradnik o pomiarze.

Podsumowanie

Na pytania o polskie wody mineralne sztuczna inteligencja wymienia najczęściej Muszyniankę, i to z przewagą, jakiej nie ma żadna marka w innych mierzonych przez nas kategoriach: pojawia się w niemal dziewięciu odpowiedziach na dziesięć. Za nią plasują się Piwniczanka, Cisowianka i Kryniczanka, przy czym kolejność na czwartym i piątym miejscu zmieniała się w trakcie pomiaru czterokrotnie. Widoczność rozkłada się nierówno między platformami: jedna z marek ma niemal połowę wzmianek w Google AI Mode, a inna jedną jedyną w ChatGPT. Najważniejsze ustalenie dotyczy jednak całej kategorii: modele budują tu odpowiedź z cudzych rankingów, a strony samych producentów są cytowane rzadko.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się wzmianka od cytowania?

Wzmianka to wymienienie nazwy marki w treści odpowiedzi. Cytowanie to sięgnięcie przez model po stronę marki jako źródło. W tej kategorii różnica jest wyjątkowo duża: trzecia marka w zestawieniu, wymieniana w co drugiej odpowiedzi, nie ma swojej strony nawet w pierwszej sześćdziesiątce cytowanych źródeł.

Mechanizm, dzięki któremu model w ogóle sięga po stronę jako źródło, opisuje tekst o mechanizmie RAG.

Czy to znaczy, że Muszynianka jest najlepszą wodą w Polsce?

Nie. Zestawienie mierzy obecność w odpowiedziach AI, czyli funkcję komunikacji, a nie jakość wody, jej skład ani wpływ na zdrowie. Pomiar widoczności nie jest narzędziem do oceny produktu spożywczego.

Mojej marki nie ma w zestawieniu. Co to znaczy?

Że nie spełnia kryterium doboru z sekcji siódmej albo że modele jej nie wymieniły w tych dziewięciu pytaniach. Zestawienie obejmuje dziesięć marek polskich wód mineralnych, a nie wszystkie istniejące. Poza dziesiątką została między innymi marka z 55 wzmiankami.

Dlaczego strony producentów wód prawie nie są cytowane?

Bo w tej kategorii modele budują odpowiedź z zestawień i przewodników publikowanych przez serwisy zewnętrzne. Czternaście z szesnastu najczęściej cytowanych domen to rankingi albo poradniki, a pierwsza domena producenta z tego zestawienia pojawia się dopiero na dwudziestym pierwszym miejscu.

Czy ta kolejność jest stała?

Nie w całości. Lider jest stabilny i nie spadł poniżej 86 procent od ósmego dnia pomiaru, ale czwarte i piąte miejsce zamieniało się czterokrotnie w ciągu dziesięciu dni, a marka z szóstego miejsca wahała się od 19 do 47 procent.

Czy marka może wpłynąć na to, jak wygląda ta lista?

Pośrednio i nie od razu. W tej kategorii większe znaczenie od własnej strony ma obecność w cudzych zestawieniach, bo to je modele czytają najczęściej. Marka nieobecna na listach publikowanych przez serwisy tematyczne będzie miała trudność z pojawieniem się w odpowiedzi.

O autorze

Mateusz Górski

CEO i założyciel Aventium

Mierzę, jak marki pojawiają się w odpowiedziach ChatGPT, Perplexity i Google. Zobacz inne rankingi widoczności w AI albo sprawdź, czym zajmuje się Aventium w obszarze widoczności marek w AI.

Zaproszenie: jeśli reprezentujesz polską markę wody mineralnej, której nie ma w tym zestawieniu, napisz do mnie na LinkedIn. Przy kolejnym pomiarze mogę dołączyć ją do zestawu.

LinkedIn